Psi s Cushingom proizvode prekomjernu količinu kortizola – važnog hormona koji pomaže u regulaciji metabolizma tijela. To može imati štetne učinke na druge organe i sposobnost tijela da se samo regulira.
Nalazi istrage o kortizolu
Kortizol proizvode dvije male žlijezde smještene pored svakog bubrega, koje se zovu nadbubrežne, odnosno adrenalne žlijezde. Hormon pod nazivom „ACTH” kontrolira proizvodnju i otpuštanje kortizola iz nadbubrežnih žlijezda. Hormon ACTH proizvodi hipofiza – žlijezda veličine graška koja se nalazi na bazi mozga.
Koncentracija kortizola u krvi zdravog psa varira jer tjelesna potražnja za kortizolom fluktuira. Na primjer, tijekom razdoblja stresa ili bolesti, povećava se proizvodnja kortizola putem nadbubrežnih žlijezda. Nakon isteka vremena pod stresom, koncentracija kortizola u krvi vraća se u normalu.
Cushingov sindrom prouzročen tumorom na hipofizi
Kao što smo već prethodno istaknuli, žlijezda hipofiza nalazi se na bazi mozga i zadužena je za proizvodnju ACTH-a, koji nadbubrežne žlijezde potiče da proizvode kortizol.
Kod većine pasa s Cushingovim sindromom (njih od 80 % do 85 %), razvija se mali tumor unutar hipofize. Većina tih tumora klasificiraju se kao dobroćudni, odnosno nekancerozni tumori – što znači da ne zahvaćaju okolno tkivo i da se ne šire na druge dijelove tijela, i veličine su manje od 1 cm.
Stanice ovog tumora proizvode prekomjernu količinu ACTH-a, što pak dovodi do prekomjerne proizvodnje kortizola.
Cushingov sindrom prouzročen tumorom na nadbubrežnoj žlijezdi
Kod preostalih 15 % – 20 % pasa, Cushingov sindrom je prouzročen tumorom na jednoj (ili vrlo rijetko obje) nadbubrežne žlijezde. Kada je Cushing uzrokovan adrenalnim tumorom, postoji veći rizik da je tumor kancerogen i stoga bi vam vaš veterinar mogao ponuditi dodatne pretrage kako bi utvrdio koja vrsta tumora je kod vašeg psa.
Oporavak kroz liječenje
Bez obzira na uzrok Cushingovog sindroma, rezultat je uvijek isti – proizvodi se više kortizola nego što je to tijelu stvarno potrebno. To rezultira polaganim razvojem kombinacije kliničkih znakova koji su povezani sa stanjem.
Dostupna je terapija koji suzbija prekomjernu proizvodnju kortizola, a za većinu pasa prognoza je jako dobra. Unatoč tome što su u prosjeku psi stariji kod donošenja ove dijagnoze, uz uspješno liječenje, postoje brojni dokumentirani slučajevi pasa s Cushingom koji su nastavili živjeti duge i sretne pseće živote.
Uzrokuje li Cushingov sindrom bol?
Teško je znati uzrokuje li Cushingov sindrom bol kod naših kućnih pasa. Uzmemo li u obzir kako ova bolest izgleda kod ljudi, bol nije navedena kao uobičajeni klinički znak. Međutim, dobro poznati simptomi Cushingovog sindroma kod ljudi su promjene raspoloženja, kao i pojava depresije ili anksioznosti.
Kako nam kućni ljubimci ne mogu reći kako se osjećaju, ako postoji sumnja na Cushingov sindrom, važno je da se odmah poduzmu odgovarajući koraci kako bi se smanjio negativan utjecaj ove bolesti na vašeg ljubimca.
Trebaju li me brinuti tumori kod mog psa?
Kod većine pasa tumor zapravo nije glavni uzročnik promjene ponašanja ili izgleda kod vašeg psa – već te promjene u najvećoj mjeri potiče porast kortizola.
U vrlo rijetkim slučajevima tumori hipofize mogu narasti i postati i veći od 1 cm. Iako je malo vjerojatno da će zahvatiti obližnje tkivo, mogu vršiti pritisak na mozak. To može prouzročiti pojavu znakova kao što su hodanje naprijed-natrag, kruženje i u ekstremnim slučajevima epileptične napadaje i sljepoću. Međutim, važno je imati na umu da su takvi slučajevi vrlo rijetki i preporučujemo vam da se u slučaju pojave bilo kojeg od tih simptoma odmah obratite svom veterinaru.
Ako je za vašeg psa utvrđeno da ima tumor nadbubrežne žlijezde, incidencija kanceroznog tumora povećava se u usporedbi s tumorom hipofize.

Sumnjate na simptome Cushingovog sindroma?
Detektivka Ivana Lead pronašla je dokaze koji ukazuju na simptome Cushingovog sindroma. Pogledajte kako ispituje osumnjičene za Cushingov sindrom, kao što su Leaky Larry, Greedy Gus i drugi.