Dokazivanje prisutnosti Cushingovog sindroma

Ako vaš veterinar posumnja na Cushingov sindrom, obavit će pretrage krvi i urina kako bi potvrdio dijagnozu. Taj postupak obično počinje općim zdravstvenim pregledom – a radi se o standardnim testovima s pomoću kojih će vaš veterinar nastojati uočiti tragove koji bi mogli upućivati na Cushingov sindrom.

U potrazi za tragovima koji ukazuju na Cushingov sindrom

Ako nalazi takvog općeg pregleda dodatno pobude sumnju na prisutnost bolesti, ili ako simptomi koje ima vaš pas navode veterinara da posumnja na Cushing, vaš će veterinar u tom slučaju obaviti dodatne pretrage specifične za Cushingov sindrom kako bi se potvrdila ili odbacila ta dijagnoza.

S obzirom na to da koncentracija kortizola u krvi znatno fluktuira tijekom dana, kako kod zdravih pasa, tako i kod pasa s Cushingom, dijagnoza se ne može potvrditi samo jednim mjerenjem kortizola.

Dva testa koja se najčešće koriste za potvrdu dijagnoze Cushingovog sindroma su ACTH stimulacijski test i test supresije niskom dozom deksametazona. U većini slučajeva vaš će kućni ljubimac ostati u veterinarskoj klinici dok se ne obave sve potrebne pretrage

Tijekom ovog testa, pas će primiti injekciju lijeka koji se zove deksametazon. U pasa koji nemaju Cushing, ova injekcija u potpunosti će potisnuti proizvodnju kortizola.

Vaša će veterinar to utvrditi mjerenjem „normalne” razine kortizola u krvi vašeg psa. Uzet će još dva uzorka krvi u roku od tri do četiri sata nakon ubrizgavanja deksametazona te još jednom osam sati nakon ubrizgavanja.

U pasa kod kojih nije dijagnosticiran Cushingov sindrom, razine kortizola nakon ubrizgavanja deksametazona bit će niske u usporedbi s „normalnim” razinama – jer ubrizgavanje deksametazona usporava rad nadbubrežnih žlijezda psa, čime se smanjuje proizvodnja kortizola.

U pasa s Cushingovim sindromom, razine kortizola nakon ubrizgavanja deksametazona ostat će povišene jer deksametazon ne može potisnuti povećanu količinu kortizola koju proizvode psi koji boluju od ove bolesti. 

Ovim se testom provjerava proizvodi li pas previše kortizola tako da se ispituje odgovor adrenalnih žlijezda na stimulaciju hormonom ACTH.

Vaš će veterinar provesti ovaj test tako da prvo izmjeri „normalnu” razinu kortizola u krvi vašeg psa. Ubrizgat će mu sintetičku inačicu ACTH-a i uzeti daljnji uzorak krvi nakon sat vremena.

Kako ACTH prirodno stimulira proizvodnju kortizola, razine kortizola nakon ubrizgavanja povećat će se izvan „normalnih” razina u pasa bez Cushinga. Međutim, ovaj je odgovor obično blag – pri čemu većina zdravih pasa u sat vremena proizvede kortizol u vrijednosti od između 300 – 400 nmol/l.

Kod većine pasa s Cushingovim sindromom proizvodnja kortizola nakon ubrizgavanja sintetičkog ACTH-a znatno je povećana, a u većini slučajeva kroz sat vremena primjećuje se razina kortizola u vrijednosti od više od 550 – 600 nmol/l.

Međutim, važno je zapamtiti da nijedan od ovih testova nije savršen i da vaš veterinar možda mora provesti oba testa kako bi se potvrdila dijagnoza. Isto tako se može dogoditi da kod vašeg ljubimca nakon određenog vremena treba ponoviti testove. Preporučujemo vam da se o specifičnom dijagnostičkom postupku za vašeg psa detaljnije posavjetujete s vašim veterinarom.

 

Utvrđen je slučaj Cushingovog sindroma?

Nakon što inicijalne pretrage potvrde da se kod vašeg psa radi o Cushingovom sindromu, vaš bi vam veterinar mogao predložiti i dodatne pretrage kako bi provjerio ima li vaš pas bolest hipofize ili nadbubrežnih žlijezda. Odluka o provođenju tih dodatnih pretraga ovisit će o specifičnim okolnostima koje se tiču vašeg kućnog ljubimca.

Postupak utvrđivanja uzroka Cushingovog sindroma može uključivati dodatne krvne pretrage ili daljnje dijagnostičko snimanje, uključujući primjenu ultrazvuka, magnetske rezonance ili CT-a.

Ovisno o pojedinačnim okolnostima, točan uzrok Cushinga nije uvijek moguće locirati kod svakog psa, no trebalo bi razmotriti ove testove jer mogu ponuditi alternativne mogućnosti liječenja i/ili omogućiti davanje jasnije prognoze s obzirom na stanje vašeg ljubimca.

Ublažavanje presude Cushingovog sindroma

Nakon što se psu dijagnosticira Cushingov sindrom, otvara se mogućnost da mu vratimo zdravlje i podignemo kvalitetu života. Učinkovitim liječenjem možete poboljšati kvalitetu života svog psa i smanjiti rizik od razvoja drugih bolesti.

Istražite dostupne metode liječenja